Jaká je cena fotovoltaiky?


Témata: ENERGO

Vyplatí se solární panely? Cena, a s ní spojená návratnost, je základním rozhodovacím kritériem pro pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE). 

Kolik stojí výstavba FVE

Pořizovací cena se podle velikosti FVE může odvíjet od 100 000 Kč a výše. Nicméně, s rostoucí cenou energií je montáž FVE na střechu stále výhodná. S financováním vám mohou rovněž pomoci dotace od Evropské Unie [proklik na článek o dotacích o EU]. 

Celková suma nezáleží pouze na počtu panelů, ale i na dalších položkách, jako je spotřeba, výkon panelů a jejich životnost. Levnější typy mohou mít nižší výkon a životnost. Abyste našli ta nejvýhodnější řešení pro vaše bydlení, můžete si zadat nezávaznou poptávku a poradit se zkušenými specialisty v LOSKY. 

Jaký je výkon FVE 

Základní hledisko, které ovlivňuje cenu fotovoltaických panelů, je právě jejich výkon, tedy kolik kW jsou schopny vyrobit. U panelů se běžně udává jednotka kWp (kilowatt-peak).  

Pomocí této jednotky se měří špičkový výkon FVE, tzn. jak velký výkon panel podává ve standardně testovacích podmínkách (STC – standard test conditions). Tyto podmínky se odvíjí od tří základních bodů: 

  1. Energie dopadá na fotovoltaický panel kolmo. Hodnota dopadové energie = 1 kW/m².
  2. Průzračnost atmosféry odpovídá hodnotě Am = 1,5.
  3. Teplota (T) panelů = 25 °C.

Při zhoršených podmínkách týkající se počasí, velikosti, sklonu a orientace střechy bude výkon přirozeně nižší. A naopak, během poledne v ideálních podmínkách se hodnota výkonu může v našem klimatickém pásmu nad tyto standardy mírně zvýšit. V praxi 1 kWp orientačně produkuje cca 950 kWh elektrické energie za rok.

S rozvojem technologií se stále vylepšuje výkon panelů i jejich životnost, která je většinou garantována do 25 let. V minulosti solární panely disponovaly výkonem okolo 210 Wp a dnes jsou běžně k dostání i ve výkonnostní řadě s více než dvojnásobným výkonem, tedy 450 Wp. 

Menší fotovoltaické elektrárny do 10 kWh u nás v LOSKY nainstalujeme během jednoho dne, aby vás proces montáže nerušil více, než je nutné.