Návratnost FVE


Témata: ENERGO

V dnešní době zdražování vzrostl zájem o fotovoltaiku. Co můžeme udělat pro to, aby pro nás byla investice výhodná a vrátila se nám co nejdříve? 

Cena FVE

S rozvojem technologií se zlepšil výkon i životnost solárních panelů. Záruka na solární elektrárnu se vztahuje na období až 25 let, reálně je ale životnost vyšší. Životnost každým rokem klesá o zhruba 0,7 %. 

Zároveň se za poslední 10 let rapidně snížila cena jednoho modulu, dnes ho pořídíte již za cca 3 500 Kč, což bylo v minulých dobách nemyslitelné. Celková cena elektrárny je ale vyšší, protože k chodu FVE jsou zapotřebí i ostatní komponenty, jako jsou např. střídače, baterie aj.

Dotace z programu Nová zelená úsporám 

Návratnost investice se vám výrazně urychlí, pokud si zažádáte o dotace z programu NZÚ, které se mohou pohybovat až okolo 50 % ceny FVE. Jelikož program podporuje vícero druhů zelených energií, můžete si dotace i zkombinovat např. s tepelným čerpadlem.

Akumulace energie

Důležitým aspektem návratnosti je především způsob, jakým se naloží s přebytky energie [proklik na článek o akumulaci], aby nedocházelo k nežádoucím ztrátám. Energie si totiž můžeme akumulovat do baterie a použít ji později nebo například používat k ohřevu vody či bazénu.

Spotřeba 

Daný objekt, kde chcete postavit FVE, by měl být využíván k trvalému bydlení. Spotřeba by na vašem projektu měla být nastavená v dostatečné výši, tj. minimálně 70%.  Jestliže je to dům určený k sezónnímu, rekreačnímu bydlení, většina ze spotřebované elektřiny poputuje zpátky do distribuční sítě, čímž se návratnost investice zhorší.

Ostatní faktory  

Výkon panelů se odvíjí od klimatu vašeho bydliště a orientace střechy na příslušnou světovou stranu. Dále zde hraje svoji roli sklon střechy, sklon panelů a jejich počet, tedy celková velikost solární elektrárny. 

Kalkulace návratnosti

Celková doba návratnosti se dnes pohybuje okolo 10 let a s narůstajícími cenami energií se může stále zkracovat. Obraťte na naši bezplatnou  konzultaci, kdy vám provedeme kalkulaci na míru vašim podmínkám a poradíme, jaké pro vás existuje nejvýhodnější řešení.