Jak využít dotace na FVE


Témata: ENERGO

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) přišel v říjnu r. 2021 s několika vylepšeními do další etapy, a potrvá do konce roku 2030. 

Výše příspěvku

Platí, že čím větší elektrárnu si pořizujete, tím dostanete vyšší dotace. Vaše elektrárna musí splňovat výkon 10 kWp a být připojena k elektrické distribuční soustavě, pokud je váš rodinný dům připojený do sítě taktéž. Podporovány jsou i FVE s akumulací do teplé vody nebo baterie. 

  • Fotovoltaický systém bez akumulace ≥ 1 700 kWh/rok – 55 000 Kč
  • Fotovoltaický systém s akumulací ≥ 1 700 kWh/rok – 70 000 Kč
  • Fotovoltaický systém s akumulací ≥ 3 000 kWh/rok – 100 000 Kč
  • Fotovoltaický systém s akumulací ≥ 4 000 kWh/rok – 150 000 Kč
  • Fotovoltaický systém efektivně spolupracující se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem – 150 000 Kč

Kombinace více podporovaných zařízení najednou

Fotovoltaiku můžete dále s kombinovat s dalšími příspěvky od NZÚ, např. se zateplením, tepelným čerpadlem nebo čerpací stanicí pro elektromobil. Můžete tak získat tzv. kombinační bonus za využití více opatření najednou. S podáním žádosti ohledně fotovoltaického systému vám v LOSKY rádi pomůžeme. 

Výše příspěvku 

Výše příspěvku pro FVE se pohybuje od 40 000 do 200 tisíc pro jeden dům.

V některých krajích (Moravskoslezský, Ústecký a Královéhradecký) je dotace navýšena o bonus 10 % pro strukturálně postižené kraje.

Opakované požádání 

O příspěvek můžete požádat i v případě, že jste si v minulosti zažádali. Doba udržitelnosti bývá nastavená na 10 let, a po uplynutí tohoto období je možné žádat znovu. 

Rekreační stavby

Nově podmínky NZÚ umožňují získat příspěvek i pro rekreační stavby, které nicméně musí mít číslo evidenční a kdokoliv, nemusí to být přímo majitel nemovitosti, na nich měl po dobu min. 2 roky zapsanou trvalou adresu. V této situaci je však nutné zvážit návratnost investice.