Je má střecha vhodná pro instalaci FVE?
Lámete si hlavu nad tím, jestli je vaše střecha vhodná pro instalaci fotovoltaické elektrárny? S námi nemusíte. Dnes se dá instalovat prakticky na jakékoliv typy střech, co se materiálu i sklonu týče.
Důležité pouze je, aby nebyla zastíněna vysokými stromy nebo orientována na sever, kde se nedá zajistit správná účinnost a včasná návratnost investice.
FVE pro všechny střešní krytiny
Pro každou střechu se najde řešení. Kontaktujte náš zákaznický servis a přesvědčte se sami. U nás v LOSKY zajišťujeme montáže pro všechny povrchy a tvary střech z betonových, nebo pálených tašek, plechových krytin (falcové a trapézové plechy, plechové tašky), z eternitu, tašek bobrovek nebo asfaltového šindelu. Mimo jiné nám problémy nečiní ani instalace na střechy s nadkrokevní izolací.
Základní způsoby montáže
K provrtání plechových střech se používají speciální kombi šrouby a vruty s gumovým těsněním, aby nezatékalo. Zato falcové střechy se provrtávat nemusí, protože skrz střechu za falcy se položí speciální úchyty.
Pokud se instaluje fotovoltaika na betonové či pálené tašky, musí se tašky nejdřív vyjmout. Následně se namontují háky, tašky se položí zpátky, a poté se na háky nainstaluje nosná konstrukce pro FVE.
Tvar a optimální sklon střechy
Fotovoltaická elektrárna lze umístit jak na střechy ploché, tedy rovinné, tak i zakřivené, šikmé – pultové, sedlové, mansardové, pilové, stanové, valbové. Instaluje se i na atypické a kombinované střechy.
FVE se může namontovat jak svisle, tak vodorovně. Optimální sklon činí 20° – 50°. Pokud se vám ho ale nepodaří dosáhnout, nejde o zásadní problém, protože ztrátovost v tomto případě nepřekročí hranici lehce nad 10 %.
Kotvení fotovoltaických panelů na ploché střeše
Na ploché střeše se fotovoltaický panel většinou nadzvedne pomocí vrtané kotvy přímo do betonu ploché střechy na úhel 15°, aby zůstala zachována tzv. samočistící funkce, kdy nečistoty smete déšť a sníh spadne z panelu dolů. Údržba FVE proto není nikterak náročná.