Údržba FVE 


Témata: ENERGO

Jak se řeší údržba solárních panelů? 

Fotovoltaické panely mají tzv. samoúdržbovou funkci. Díky tomu, že jsou nakloněné v úhlu min. 15° a vyrábí se s texturovaným povrchem, nezadržuje se na nich voda, ani sníh, protože vše spadne dolů.  

Tak není potřeba chodit panely sami ometat či jinak ošetřovat. FVE se dokáže sama zbavit sněhu či deště. V zimě způsobují znečištění soli a mastnota, v létě pyl a prach od dopravních prostředků a větru, které právě částečně smyje dešťová voda. 

Záleží na tom, v jakém sklonu a prostředí je solární elektrárna umístěna, př. prašnost okolí, místní znečištění ovzduší, výskyt ptactva apod. Mezi další faktory patří typ panelů. Tyto náležitosti nevyřadí panel z provozu, ale může se tím snížit jeho účinnost.  

Čištění FVE 

Panely se také dají nechat profesionálně umýt. Občasné odborné čištění rozhodně není na škodu, protože se tím zvýší výkon i životnost solární elektrárny. 

Čištění panelů ve velkých fotovoltaických elektrárnách probíhá automatizovaně pomocí robotů. U domácích elektráren můžete povrch šetrně omýt mopem a stěrkou nebo tlakovou vodou. 

Ručně se také povrch solárů čistí kartáči (mohou být i rotační) s jemnými štětinami, aby nepoškrábaly povrch fotovoltaiky. Ke kartáčům se pak přidá dlouhý nástavec, je-li FVE nainstalovaná na střeše.

Hlavní důraz při čištění solární elektrárny se klade hlavně na usazeniny na okrajích. 

Údržba FVE příslušenství

Kromě panelů je potřeba pamatovat i na příslušenství – jističe, střídače, rozvaděče, baterie aj. Doporučuje se také příslušné komponenty včas měnit. S údržbou a servisem se můžete obrátit na naše zkušené specialisty v LOSKY, kteří se postarají o to, aby vaše FVE dosáhla maximálního výkonu. 

V LOSKY rozjíždíme pravidelný záruční i pozáruční servis, při kterém budeme kontrolovat efektivitu a bezpečnost, a provedeme termovizní a vizuální kontrolu jednotlivých panelů.