Na jakou světovou stranu je vhodné instalovat panely


Témata: ENERGO

Ideální orientace pro účinnost je jih, a dále jihovýchod nebo jihozápad, kdy se ztráty pohybují do nepatrných 5 %. Solární elektrárna se dá ale instalovat prakticky na jakoukoli stranu, vyplatí se využít všechny orientace kromě čistého severu. Instalace FVE na střechu orientovanou na sever již není doporučovaná, protože nemůžeme zajistit včasnou návratnost investice a správnou účinnost. 

Nemáte-li střechu obrácenou směrem k jižní straně, máme zde k dispozici několik základních řešení. Pro osobní konzultaci se neváhejte obrátit na nás do LOSKY. 

Orientace východ – západ

Při výhradní orientaci východ – západ se na zvláště sedlové střechy instalují panely z obou stran. Panely se dají i přizvednout od střechy nahoru směrem na jih, ale toto řešení zaprvé není zrovna estetické, zadruhé orientace FVE na východ-západ má i své výhody

Elektřinu budete dostávat celý den, protože udržíte elektrárnu delší čas v provozu, pracuje vám tedy déle, a máte k dispozici větší plochu pro výrobu energie. To znamená, že výnosy se vám tím nesnižují. 

Solární panely na fasádě 

Solární panely na fasádě jsou nejvíce účinné ve vyšších patrech. Mohou se nainstalovat jak svisle, tak pomocí speciálních konstrukcí, které nakloní panely do optimálního sklonu. 

Solární panely na zahradě 

Fotovoltaika se může položit ale i podél fasády domu nebo na pozemek pomocí konstrukce, u které nastavíme požadovaný sklon. Pod panely by měla podle vyhlášky růst vegetace. Tyto samostojící panely však bohužel lákají k vandalismu, proto doporučujeme sjednání pojištění panelů proti zničení. 

Tracker 

Trackery jsou otočné hlavice, na které se podobně jako slunečnice otáčí na za sluncem. Jednoosé se pohybují pouze směrem východ – západ, dvouosé trackery umí i udržovat panely v optimálním sklonu kolmo ke slunečním paprskům. Vyžadují však více údržby, což má za následek zvýšení finanční náročnosti.