„Fotovoltaika? Instalujte hned, jak to půjde,“ radí Jiří Mihel


Témata: ENERGO

Pořízení fotovoltaické elektrárny představuje snadnou cestu k úsporám na energiích. Dotace nám dnes navíc pomohou významně urychlit návratnost této investice, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Jiří Mihel, majitel firmy MISURA, fotovoltaiku využívá již přes 10 let. Podle čeho vybíral a jak je s FVE spokojený?

Co vás vedlo k pořízení fotovoltaické elektrárny?

Zejména to byla finanční soběstačnost domu, menší závislost na externích dodavatelích, a tím pádem i snížení rizika příliš velkých výkyvů poplatků za elektřinu. Zejména nyní se to poslední ukázalo jako velmi významné.

Jak dlouho jste FVE vybíral a jak dlouho trvala samotná realizace?

Já jsem instaloval FVE již v první vlně instalací čili zhruba v roce 2010. Tehdy to bylo něco úplně nového, takže jsem dost porovnával možnosti, dodavatele panelů, ale i samotných střídačů, snažil se vypočítat návratnost. Samotná instalace pak proběhla velmi rychle.

Podle čeho jste vybíral dodavatele?

Podle toho, jaké používají panely, jak přistupují k instalaci samotné, jaké mají termíny a také podle ceny.

Jak dlouho fotovoltaiku máte a jak jste spokojený?

FVE mám již zhruba od roku 2010. Bylo to perfektní rozhodnutí, absolutně nelituji této investice.

Jak vypadá střecha (jaký typ), na kterou jste panely instaloval?

Instalaci máme na sedlové střeše pokryté pálenými taškami. Máme štěstí, že je situována téměř na jih s ideálním sklonem. Díky tomu se mohla položit konstrukce přímo na tašky.

Jaký systém jste zvolil? Jak pracujete s přebytky energie, máte například bateriové úložiště?

V době instalace moc systémů na výběr nebylo. Baterie se nemontovaly. Takže máme tarif, při kterém přebytky dodáváme do veřejné sítě. Zužitkujeme pouze to, co vyrobíme v okamžiku spotřeby. Dnes uvažuji o dokoupení baterie, a tím pádem zcela zužitkovat veškerou vyrobenou elektřinu.

Musel jste v domě provést nějaké úpravy spojené s realizací fotovoltaické elektrárny?

Zásah byl minimální. Ze střechy jsme museli pouze dotáhnout kabeláž. Na protažení jsme využili odvětrání z digestoře. Kabeláž jsme protáhli do garáže, kde je střídač a napojení na veřejnou síť.

Máte spočítanou návratnost této investice?

Návratnost byla v době instalace 5-8 let, podle toho, zda jste investovali vlastní peníze, či peníze půjčené. Samotná smlouva pak byla podepsána na 25 let.

Přemýšlíte o rozšíření, nebo jste se stávajícím stavem spokojen?

O rozšíření bych velmi rád uvažoval, nicméně v mém případě by se spíše jednalo o stavbu nové doplňkové soustavy. Do současné již zasahovat nemůžu.

Jak náročná je fotovoltaická elektrárna na údržbu?

Údržba je v podstatě nulová. Nicméně doporučuji alespoň 1x za rok FVE panely umýt.

Co byste doporučil lidem, kteří o fotovoltaické elektrárně přemýšlí?

Instalujte hned jak to půjde. Každý odložený den je vaše ztráta. Co se týče výběru dodavatele, zkontrolujte si jejich dosavadní realizace a podívejte se na parametry instalovaného zařízení.

Můžete nám něco prozradit o Vaší značce MISURA?

Stejně jako v případě FVE nelituji dne, kdy jsem spustil projekt značky MISURA. Podařilo se nám postavit základy rozumného portfolia v nadprůměrné kvalitě, a to s teamem, který pro značku žije stejně jako já. V takovém prostředí je radost působit a tvořit. Moc se těším na další rok. Představíme nové produkty napříč celým portfoliem a máme obrovské plány nejen v rozvoji exportu, ale i v rozvoji našeho teamu.