Akumulace energie 


Témata: ENERGO

Hlavní otázka při plánování instalace fotovoltaické elektrárny do domu zní: co budeme dělat s přebytky energie? Vyplatí se tuto elektřinu akumulovat, posílat do topení, nebo prodávat zpět do sítě? 

Ukládání energie do baterií

Přebytky z výroby FVE se tak přenáší do úložiště energie. Tu pak můžete využívat v noci, kdy se energie nevyrábí, nebo např. při výpadku proudu. Typická situace nastane, když je člověk během léta v práci či kdekoli jinde, a domů přijde až večer. 

Zapne pračku, myčku, televizi, uvaří si, a to všechno díky baterii. Kdyby ji neměl, bude muset čerpat elektřinu pro všechny tyto spotřebiče a elektronické radosti ze sítě. Rázem bude úspora velmi malá a návratnost se prodlužuje. 

Při pořízení FVE s baterií se navíc zvyšuje velikost dotace

Vracení energie zpátky do sítě 

Další možností je prodej přebytků některé z firem, která tuto energii vykupuje, a poté ji můžete odebrat zpátky za zvýhodněnou cenu. 

Virtuální baterie 

Jestliže nespotřebujete všechnu energii, kterou produkuje vaše FVE, můžete si přebytek uložit na virtuální baterii do sítě a kdykoli si ji zase vzít zpátky. Až si  energii budete vyzvedávat, máte 100 % slevu na silovou část elektřiny, ale k tomu proplatíte ještě distribuční náklady, jistič, měsíční poplatek za provoz, daně a další. 

Ukládání energie do ohřevu vody 

Fotovoltaika s akumulací do vody je jednodušší a levnější řešení než baterie. Přebytečnou energií můžete ohřívat vodu v bojleru nebo bazénu.

Díky pokročilejším technologiím a levnější výrobě fotovoltaických článků se vyplatí pořídit FVE s akumulací. Nejméně výhodná možnost se jeví FVE bez akumulace, kdy nemůžete prodávat, ale zadarmo vracíte energii do sítě. 

Pokud chcete zjistit, zda jsou pro vás některé z výše popsaných způsobů akumulace výhodné, využijte bezplatné individuální konzultace se specialisty společnosti LOSKY. 

LOSKY se zabývá výstavbou solárních panelů již od roku 2006, od jara 2021 je součástí oborové asociace AKU-BAT, která sdružuje přední české odborníky na akumulaci elektrické energie.